Ziołolecznictwo dla psa

Naturalny Gabinet

Naturalny Gabinet

Ziołolecznictwo dla psa

Jako właścicielka dwóch cudownych psów wielokrotnie zastanawiałam się nad wykorzystaniem ziół w profilaktyce i leczeniu zwierząt. Dlaczego ziół? Ponieważ zioła od dawna były wykorzystywane w tradycyjnej medycynie i prawdopodobnie człowiek nauczył się od zwierząt które są jadalne i na co pomagają. Zaobserwowałam również, że ludzie są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z zastosowania syntetycznych leków i szukają naturalnej alternatywy zarówno w zapobieganiu i leczeniu chorób swoich pupili. Wynika to również z tego, że na szczęście, coraz więcej ludzi traktuje swojego psa jak równoprawnego członka rodziny i tak samo o niego dba.

 

Jest wiele ziół, które są bezpieczne dla psiaków i z powodzeniem można je u nich stosować.

Ostropest plamisty stosuje się przy dolegliwościach związanych z wątrobą i układem trawiennym. Można go zaparzać i po przestudzeniu podawać do picia lub suche, zmielone ziarna dodawać do karmy.

Rozmaryn lekarski ma wszechstronne zastosowanie ze względu na swoje przeciwzapalne, rozkurczowe i wiatropędne właściwości. Wzmacnia wątrobę i pobudza krążenie. Można go używać do przemywania pyska psa aby zneutralizować nieprzyjemny zapach. Może być również używany do przemywania ran czy otarć.

Szałwia lekarska może być stosowana do płukania jamy ustnej psa czy też do oczyszczania skóry. Wynika to z jej właściwości antyseptycznych. Jednak pamiętać należy aby nie podawać jej do picia.

Fenkuł włoski można z powodzeniem zastosować w przypadku zbyt dużych gazów u naszego pupila.

Mięta pieprzowa działa łagodząco na układ pokarmowy, redukując niestrawności, gazy, wzdęcia czy kolki.

Również w problemach dotyczących układu pokarmowego stosuje się Prawoślaz lekarski. Do tego celu wykorzystuje się korzeń tej rośliny. Jest pomocny przy skurczach, zaparciach czy też biegunkach. Może być również stosowany gdy pies ma kaszel, ponieważ ma działanie wykrztuśne, ale również może być stosowany w formie okładów na skórę przy otarciach czy wypryskach.

Czosnek, tak samo u psów jak i u ludzi, można stosować w czasie przeziębienia czy infekcji. Dobrze działa na kaszel, zapalenie gardła i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Liście i korzenie Jeżówki purpurowej (Echinacea) stymulują układ odpornościowy a także działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo co może być wykorzystywane w szeregu różnych dolegliwości.

Jeżeli pies ma stany lękowe, cierpi na bezsenność, czy też ma częste niestrawności, można z powodzeniem podać mu herbatkę z Rumianku pospolitego. Sprawdzi się również przy chorym gardle, jak i jako środek do przemywania oczu w przypadku różnych ich dolegliwości.

Nagietek lekarski ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne a także przeciwgrzybiczne, dlatego też wyciąg z jego płatków można stosować w przypadku wielu dolegliwości skóry psów. Stosowany wewnętrznie, odtruwa organizm i łagodzi dolegliwości układu pokarmowego. Uznawany jest za najbezpieczniejsze zioło dla psów.

Żywokost lekarski stosowany zewnętrznie łagodzi bóle stawów i dolegliwości reumatyczne.

W stosowaniu ziół pamiętać należy, że nie są one obojętne dla organizmu pieska i podawanie zaczyna się od jak najmniejszych dawek i stopniowo się je zwiększa. Tym sposobem można sprawdzić czy dane zioło nie wywołuje niepożądanej reakcji u pupila. Można podawać psom napary, odwary, tabletki, sproszkowane wyciągi czy też świeże soki. Zioła można zastosować również w postaci maści czy kremów.

Jeśli podoba się Tobie ten artykuł, udostępnij go znajomym

Polub moją stronę na FB, aby być na bieżąco z moimi artykułami

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na listę mailingową. Będę Cię informować o nowościach i różnych ciekawostkach. Nie martw się, Twoje dane są ze mną bezpieczne i nikomu ich nie przekażę. Maile będę wysyłać nie częściej niż raz w tygodniu.