Eliksir zdrowia – sok z kiszonego buraka

Naturalny Gabinet

Naturalny Gabinet

Eliksir zdrowia – sok z kiszonego buraka

Badania naukowe na całym świecie potwierdzają, że zakwas buraczany to bardzo zdrowy produkt. Jego znaczenie zdrowotne wynika z dużej zawartości błonnika a także bogactwa składników mineralnych takich jak fosfor, magnez, wapń i żelazo oraz licznych witamin.

Buraczane barwniki

Betacyjany to występujące w buraku barwniki . Te substancje wykazują silne właściwości antyutleniające, wspierające układ krwionośny i regulujące ciśnienie krwi. Jedno z badań wykazało, że ochotnicy, którzy wypili 500 ml soku z buraka mieli znacznie obniżone ciśnienie krwi po jego spożyciu.

Barwniki zawarte w buraku chronią nas nie tylko przed chorobami serca lecz ze względu na silne działanie przeciwutleniające posiadają zdolność do wygaszania wolnych rodników. Wolne rodniki mogą doprowadzić do rozwoju wielu chorób – w tym nowotworów więc składniki buraka są bardzo pomocne zarówno w zapobieganiu chorobie nowotworowej jak i pomocnicze w jej przebiegu.

Sposobem na przygotowywania zakwasu z buraka jest kiszenie, które jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności. Z kolei barszcz buraczany na zakwasie jest jedną z tradycyjnych polskich potraw, serwowanych od wielu, wielu lat przez nasze mamy, babcie i prababcie.

Wspaniałe właściwości

Zarówno zakwas jak i barszcz na zakwasie z buraków jest nie tylko smaczny, ale też i bardzo, bardzo zdrowy. Podczas fermentacji buraków powstaje prawdziwy napój mocy o wielu wspaniałych właściwościach. Taki zakwas nie tylko dodaje energii ale również reguluje przemianę materii przyczyniając się do redukcji zaparć. Doskonale wspomaga leczenie anemii dostarczając niezbędnych składników odżywczych. Jego działanie regulujące poziom cholesterolu wspiera cały układ krwionośny. Ma właściwości probiotyczne przez co korzystnie wpływając na mikroflorę jelitową. Dodatkowo może być pomocny przy wielu chorobach układu trawiennego.

przygotowanie jest proste

Kiszenie buraków jest proste ale należy znać kilka podstawowych zasad. Warto wybrać buraki z czystej uprawy, czyli takie, które nie miały kontaktu ze środkami ochrony roślin a woda którą zalewamy buraki musi w całości je zasłaniać.

Składniki:

  • 1 kg buraków
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 litry wody
  • 2 łyżki soli kamiennej lub innej niejodowanej
  • 3 liście laurowe
  • 2 łyżki zmielonego korzenia Mniszka lekarskiego
  • 2 łyżki zmielonego korzenia Cykorii podróżnika
  • 5 ziaren pieprzu

Przygotowanie:

Buraki myjemy, obieramy i kroimy w ósemki lub cienkie plasterki. Ząbki czosnku kroimy na pół. Plasterki buraka układamy warstwami w słoiku a pomiędzy wkładamy przyprawy, czosnek i zmielone korzenie. Zalewamy zimną wodą z dodatkiem soli, tak, by całkowicie przykryła buraki. Na wierzchu kładziemy coś, co nie pozwoli burakom podnieść się ponad poziom wody. Słoik przykrywamy gazą, związujemy gumką i odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce na około siedem dni. Codziennie należy zbierać piankę która powstaje na powierzchni tak aby nie dopuścić do powstania niezdrowej pleśni. Po tym czasie mamy już ukiszony zakwas, który przecedzamy i przelewamy do słoików i przechowujemy w lodówce.

Pijemy codziennie po 50 ml przed głównymi posiłkami, do trzech razy dziennie.

 

Jeśli podoba się Tobie ten artykuł, udostępnij go znajomym

Polub moją stronę na FB, aby być na bieżąco z moimi artykułami

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na listę mailingową. Będę Cię informować o nowościach i różnych ciekawostkach. Nie martw się, Twoje dane są ze mną bezpieczne i nikomu ich nie przekażę. Maile będę wysyłać nie częściej niż raz w tygodniu.