Naturalne sposoby na kaszel

Naturalny Gabinet

Naturalny Gabinet

Naturalne sposoby na kaszel

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą a odruchem mającym na celu oczyszczenie drzewa oddechowego z czegoś co w nim zalega.

Jest on jednak uciążliwy i osoba kaszląca chciałaby jak najszybciej się go pozbyć. Leczenie kaszlu jest uzależnione od jego rodzaju, od tego czy jest on mokry czy też suchy. Kaszel suchy zazwyczaj wywołuje duszące ataki, jest bardzo męczący i nie towarzyszy mu odkrztuszanie żadnej wydzieliny. Mokry kaszel to taki, któremu towarzyszy odrywająca się, czasami żółta wydzielina. Z obu rodzajów to kaszel mokry jest tym lepszym dla organizmu, ponieważ pojawienie się go oznacza, że organizm zwalcza infekcje i oczyszcza drogi oddechowe tj. gardło, krtań i tchawicę, oskrzela i płuca.

SKUTECZNE OLEJKI

Jest kilka sposobów na pozbycie się kaszlu. Jednym z nich są inhalacje olejkami eterycznymi. Do najczęściej stosowanych należą:
• olejek sosnowy – ma działanie wykrztuśne i antyseptycznie, wspaniale sprawdza się w leczeniu mokrego kaszlu oraz kataru, rozrzedzając zalegającą wydzielinę i ułatwiając jej usuwanie;
• olejek tymiankowy – ma działanie przeciwzapalne, ułatwiające oddychanie i odkrztuszanie;
• olejek z drzewa herbacianego – ma działanie nawilżające, antybakteryjnie oraz przeciwwirusowe, łagodzi kaszel, ból gardła, pomaga pozbyć się dolegliwości typowych dla przeziębienia, pobudza układ odpornościowy do obrony;
• olejek eukaliptusowy – działa bakteriobójczo, przeciwwirusowo i przeciwgorączkowo, ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny w całym układzie oddechowym.

ZIOŁOWE KURACJE

Kolejnym sposobem na kaszel jest picie naparów, maceratów, herbat czy też syropów ziołowych.
W kaszlu suchym są to m.in. korzeń prawoślazu czy ziele babki lancetowatej, a w mokrym – ziele tymianku i liść bluszczu.
Korzeń prawoślazu zawiera związki śluzowe, które powlekają podrażnioną błonę śluzową gardła co prowadzi do zmniejszenia bólu i częstotliwość napadów kaszlu. Może być stosowany w formie przyrządzonego samodzielnie maceratu lub gotowego syropu z prawoślazem. Podobne działanie do prawoślazu ma wspomniana wyżej babka lancetowata czy też kwiat dziewanny .
Przy kaszlu mokrym skutecznym okazuje się ziele tymianku ze względu na zawartość tymolu, który powoduje jednocześnie zwiększenie wydzielania śluzu w drogach oddechowych a także rozrzedzenie wydzieliny co ułatwia jej odkrztuszanie. Jest on jednak przeciwwskazany dla osób z czynną chorobą wrzodową. Podobne właściwości wykrztuśne ma ziele macierzanki, owoc anyżu czy też liście bluszczu.

SILNI SPRZYMIERZEŃCY

Warto się również wspomóc naturalnymi „antybiotykami”: takimi jak kurkuma, imbir, miód i propolis z których można przyrządzić wzmacniającą miksturę i zażywać w przypadku choroby kilka razy dziennie po łyżeczce. Jest ona zarówno pyszna jak i skuteczna. Skuteczny jest również sam napar z kurkumy ze szczyptą pieprzu a jego silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i oczyszczające w sposób kompleksowy pomagają zniszczyć ogniska zapalne w organizmie.

Jeśli podoba się Tobie ten artykuł, udostępnij go znajomym

Polub moją stronę na FB, aby być na bieżąco z moimi artykułami

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na listę mailingową. Będę Cię informować o nowościach i różnych ciekawostkach. Nie martw się, Twoje dane są ze mną bezpieczne i nikomu ich nie przekażę. Maile będę wysyłać nie częściej niż raz w tygodniu.